sadsad x
asdasd
Filtrele
Sıralama seçin : Sıralama
Sıralama
Varsayılan Sıralama Alfabetik A-Z Alfabetik Z-A Yeniden Eskiye Eskiden Yeniye Fiyat Artan Fiyat Azalan Önerilen Puana Göre

Salon Halısı

Evin dekorasyon olarak en ilgi çekici ve şık alanı salondur. Bu yüzden salon halısının da bu dekorasyona uygun bir şıklıkta olması gerekir. Neyse ki, salon halıları söz konusu olunca geniş bir skalaya sahip olan Empera, aralarından seçim yapabileceğiniz birbirinden farklı halı modelleri ile salonunuzu göz alıcı bir hale dönüştür. Ayrıca sıvı ve leke itici özelliklerle donatılan salon halılarımızın temizlenmesi de oldukça kolaydır.

Salon Halısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Siz de salonunuz için bir halı almayı düşünüyorsanız, halınızı satın almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz:

Dayanıklılık 

Salon evin en çok kullanılan odasıdır, bu nedenle salonda kullanılacak halının oldukça dayanıklı olması gerekir. Bir halının dayanıklılığı yoğunluk derecesi, püskül bükümü ve ağırlığı ile ölçülür. Bu yüzden halınızda en az 1,2 kg ağırlık, altı veya daha fazla büküm ve 2000 veya daha yüksek yoğunluk aramanız gerekir.

Malzeme

Salon halınız için seçtiğiniz elyaf türü, sadece halınızın nasıl görüneceğini değil, aynı zamanda ne kadar dayanıklı olacağını da etkiler.

Polyester - Polyester lekelere karşı dayanıklıdır ve üzerine basıldığında rahat hissettirir. Temizlemesi daha zordur, tüy döker ve uzun süre dayanmaz.

Naylon - En dayanıklı elyaf türü naylondur. Bununla birlikte, düzenli olarak leke tutmaz bir sprey ile işlem görmesi gerekir.

Olefin - Lekelenmeye, küflenmeye ve solmaya karşı dayanıklıdır. Fakat naylon kadar dayanıklı değildir. Buna rağmen salonlar için hala oldukça iyi bir seçenektir. 

Doğal lifler - En popüler doğal liflerden biri yündür. Yün oldukça dayanıklıdır ve ayaklarınızı sıcak tutar. Bu nedenle soğuk aylarda salonunuza ekstra sıcaklık katmak istiyorsanız harika bir seçenektir. Fakat yün halılar, elyaflardan ve sentetik halılardan daha pahalıdır, ancak uzun yıllar dayanabilir.

Renk ve Stil

Salonunuzdaki diğer mobilya ve aksesuarları inceleyerek halınız için dekorasyonunuzu tamamlayacak renk paletine karar verin. Fakat kirlenmeyecek ve zorlu kullanıma dayanacak daha koyu tonları seçin. Salonunuzdaki diğer aksesuarlar çoğunlukla açık renklerden oluşuyorsa, görsel çekicilik için halınızla ortama biraz renk katın. 

Ayrıca sağlam bir halı mı yoksa eğlenceli bir desene sahip bir halı mı istediğinize karar verin. Bu noktada çizgili halılar klasiktir ve çizgili bir halı salonunuzu görsel olarak daha geniş gösterir. Siyah ve beyaz tonlara sahip elmas ve zikzak desenler ise halınıza çağdaş bir dokunuş katar. 

Salonun Büyüklüğü

Halınızın desenlerine karar verirken onları odanın büyüklüğü ile orantılı olarak ölçeklendirin. Büyük bir salonunuz varsa, daha büyük desenlere sahip bir halı, daha küçük bir salonunuz varsa, tekrarlayan küçük desenlere sahip bir halı kullanabilirsiniz.

Fiyat

Çizgili desenlerden geometrik desenlere, zikzak desenlerden eskitilmiş desenlere kadar birbirinden farklı tasarımları, geniş renk skalası ve boyutları ile salonunuza uyacak en iyi halıyı seçmenize yardımcı olan Empera Halı, salon halısı fiyatları açısından geniş bir skalaya sahiptir.

Salon Halınızın Uzun Ömürlü Olması İçin Neler Yapmanız Gerekir?

Salon halınızın uzun ömürlü olması için halınıza belirli periyotlarla gerekli bakımları uygulamanız gerekir. Bu noktada göz önünde bulundurmanız gereken bazı ipuçları aşağıdaki şekildedir:

 • Temizleme işleminde kullandığınız üründen arınan kadar halınızı temiz su ile durulayın. Bu sayede zararlı kimyasalların halınızın liflerinde işlemesinin önüne geçerek halının dokusunun korunmasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Kademeli solmayı önlemek için lekeleri doğal ürünlerle temizleyin.
 • Yoğun kullanım salon halınıza ekstra baskı uygular. Bu yüzden aşınmayı gidermek için halınızı yılda bir veya iki kez tersine çevirin.
 • Halınızın hem ön yüzeyini hem de tersini süpürün. Bu, halınızı zamanından önce yıpratabilecek tozu ve kiri temizler.
 • Herhangi bir saçağı süpürmemeye dikkat edin. Uzun ilmeklerin birbirine dolanmasını önlemek için tüylü bir halıyı süpürürken süpürge borusunu kullanmayın.
 • Salon evin en çok kullanılan alanlarından biri olduğu için halıyı zaman zaman çevirerek tüm kenarlarının eşit şekilde solmasını veya eskimesini sağlayın. 
 • Halının üzerine ayaklı ağır mobilyalar koymaktan kaçının, çünkü bu mobilya halınızın üzerinde zamanla kolayca çıkarılamayan bir göçük bırakacaktır. Bu da halınızı kullanılamaz hale getirecektir.

Salon Halısı Bakımı ve Temizlik İpuçları 

Halınızın düzenli olarak temizlenmesi, halının uzun ömürlü olmasına yardımcı olur, uzun vadede maliyetten tasarruf etmenizi sağlar ve herhangi bir koku, alerjen veya bakteri oluşmasını önler.

Siz de salon halınızı düzenli olarak temizleyerek bu avantajlardan yararlanmak isterseniz, salon halınızının bakımını ve temizliğini aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurarak yapmanız gerekir:

 • Çikolata ve çamur gibi belirli lekeler, leke kuruduktan sonra işlemden geçirilmelidir ve kurumuş kalıntıları toplanıp süpürülmelidir. Ancak domates sosu, kahve, çay ve kırmızı şarap gibi yiyecekler anında çıkarılmalıdır. Bu noktada özellikle sıvı dökülmelerine dikkat etmeniz gerekir. Dökülme, halı liflerinin içine doğru işleyerek lekeyi daha kötü hale getirebilir. 
 • İyi bir leke temizleme işlemi harikalar yaratabilir. Fakat bu işlemi uygularken halınızın çok ıslanmasına izin vermekten kaçınmanız, temiz ve tüy bırakmayan bir bezle kurulamanız ve lekeli alanları kurutmak için bir saç kurutma makinesi kullanmanız gerekir.
 • Salonda çok fazla zaman geçirdiğiniz için halıların her zaman temiz ve alerjenlerden arındırılmış olması gerekir. Bu yüzden yüksek güçlü bir elektrik süpürgesi alın ve halıyı haftada en az bir kez süpürün.
 • Bir elektrik süpürgesi bazen halınızdaki evcil hayvan tüylerinin hepsini almaz. Halnızdan tüyleri tamamiyle arındırmak için sert bir fırça kullanmanız gerekir. Bu işlemi uygularken halının tüylenme yönüne doğru fırçalama yapmanız gerekir. 
 • Küçük örgü halıların yıkanabilir olup olmadığını belirlemek için halının arkasında bulunan etiketleri kontrol edin. Eğer yıkanabiliyorsa, halınızı fermuarlı bir yastık kılıfına veya file çamaşır torbasına koyun. Nazik bir döngüde soğuk suda yıkayın ve iyice durulayın, düşük bir ayarda kurutun.
 • Birkaç ayda bir teras veya balkonunuzda halınızı güneşte havalandırın.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.