sadsad x
asdasd
Filtrele
Sıralama seçin : Sıralama
Sıralama
Varsayılan Sıralama Alfabetik A-Z Alfabetik Z-A Yeniden Eskiye Eskiden Yeniye Fiyat Artan Fiyat Azalan Önerilen Puana Göre

Oturma Odası Halısı

Oturma odası halısının yumuşak, konforlu ve rahat olması oldukça önemlidir. Ayrıca dayanıklılık, temizlik kolaylığı, yapı ve hatta renk bile oturma odası için en iyi halıyı seçmede en büyük faktörlerdendir.

Bu noktada Empera Halı aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda seçenek ile oturma odası halı seçiminizi çok kolay hale getirir. Oturma odası halı çeşitlerimiz, leke ve kirleri kolayca temizleyebilmenizi sağlayan hem yumuşak hem de dayanıklı malzemeden üretilmiştir. Bu, oturma odası halılarımızın yüksek kullanılabilirliğe dayanabileceği ve evcil hayvanlar ve çocuklar için harika olduğu anlamına gelir.

Oturma Odası Halısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kullanım yoğunluğu nedeniyle birçok kişi konfor ve dayanıklılık sağlamak için oturma odası dekorasyonunda halıları sıklıkla tercih eder. 

Siz de oturma odanız için bir halı almayı düşünüyorsanız, oturma odası halınızı satın almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz:

Dayanıklılık ve Malzeme

Oturma odası evin en çok kullanılan ve en çok misafir ağırlanan alanıdır, bu nedenle halınızın bu yoğunluğa karşı dayanıklı olması gerekir. Yün, polyester ve naylon ipliklerden üretilen halılar en dayanıklı olanlardır. Bu noktada kullanılan elyaf türü, halının temel performansını ve görünümünü belirler.

Dayanıklılığa ek olarak, halınız için doğru malzemeyi seçmek de halınızın görünümünü ve hissini etkileyebilir. Yün ve ipek gibi doğal iplikler, lüks bir görünüm sağladığı için popüler seçeneklerdir, ancak daha pahalıdır ve özel bakım gerektirir. Naylon ve polyester gibi sentetik iplikler daha uygun fiyatlı ve dayanıklıdır, ancak üzerine bastığınızda o kadar rahat hissettirmeyebilir.

Bu noktada geniş malzeme yelpazemiz ile ürettiğimiz zengin koleksiyonumuzda her oturma odasının ihtiyacına uygun seçenekler yer alır. Ürünlerimiz uzun yıllar kullanabilmeniz için dayanıklı malzemeden üretilir ve yumuşak bir dokuya sahiptir. 

Renk Uyumu

Oturma odanıza halı alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise renk uyumudur. Renk uyumu genel dekorunuzu ve odanın tarzını tamamlayan ve gözlerinizi fazla yormayacak bir tonda olmalıdır.

Oturma odanız için seçebileceğiniz halılarımız, beyaz, krem veya gri gibi doğal renklerden, kahverengi veya siyah gibi daha koyu renklere ve hatta kırmızı gibi daha cesur renklere kadar çeşitli stillerde gelir. 

Temizlik

Oturma odası, evde genellikle en çok zaman harcanan alan olduğu için halılarınız da lekelenme ve çabuk kirlenmeye karşı eğilimli olur. Bu yüzden oturma odanız için yeni bir halı satın alırken kolay temizlenebilirlik önemlidir. 

Bu noktada Empera Halı oturma odanız için leke tutmayan ve kolay silinebilir özelliklerde birçok halı seçeneği ile halılarınızın ilk günkü gibi tertemiz ve parlak bir görünümde olmasını sağlar.

Fiyat

Birbirinden farklı modelleri, renk seçenekleri ve boyutları ile yatak odanıza uyacak en iyi halıyı seçmenize yardımcı olan Empera Halı, yatak odası halı fiyatları açısından geniş bir skalaya sahiptir.

Oturma Odası Halınızın Uzun Ömürlü Olması İçin Neler Yapmanız Gerekir?

Oturma odası halınızın uzun ömürlü olması için halınıza belirli periyotlarla gerekli bakımları uygulamanız gerekir. Bu noktada göz önünde bulundurmanız gereken bazı ipuçları aşağıdaki şekildedir:

 • Halının üzerine dökülen ve lekeye neden olacak sıvıları zaman kaybetmeden havlu kağıt ile katı maddeleri ise bir kaşık yardımı ile alın. Bir lekenin halıda uzun süre kalmasına izin verirseniz, leke daha çok emilecektir. Bu noktada hemen harekete geçmezseniz, halının lifleri lekeyi emebilir ve bu da halınızın dokusuna zarar verebilir. 
 • Tozlardan ve kirden kurtulmak için halınızı sallamayın ve herhangi bir cisimle halınıza vurmayın. Geleneksel olarak çok fazla uygulanan bu işlemler zamanla halınızın dokusunun zarar görmesine neden olacaktır.
 • Halınızı güneşten ve nemden koruyarak herhangi bir renk solmasının ve yıpranmanın önüne geçin.
 • Halınızı kullanmadığınız zamanlarda katlayarak bir köşeye atmayın, rulo yapın ve yatay olarak saklayın.
 • Eğer halınızın üzerinde ağır mobilyalar varsa, üzerindeki bu mobilyaların yerlerini zaman zaman değiştirin ya da halınızın yönünü değiştirerek eşyaların izlerini yumuşak bir fırça yardımıyla fırçalayın.
 • Halınızdan ilmekleri çekmeyin, eğer çıkmış ilmekler varsa bunları kesin.
 • Halınızı tel veya sert naylon fırçalarla ovalamayın. Bu ilmeklerin yıpranmasına neden olabilir.

Oturma Odası Halısı Bakımı ve Temizlik İpuçları

Evlerinize hoş bir dokunuş ve sıcaklık katan halılar, yeterli ve doğru bir şekilde temizlenmediği takdirde ilk günkü çekici görünümünü kaybeder. İpliklerde sertleşmeler oluşur, halınız uzun vadede hacim kaybeder ve doku bozulmaları meydana gelir. 

Tüm bu kötü senaryolardan kaçınmak için oturma odası halınızının bakımını ve temizliğini aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurarak yapmanız gerekir:

 • Oturma odası halınız üzerinden oluşacak herhangi bir leke anında ve özenle çıkarılmalıdır. Bu noktada renk solmasını önlemek için lekeyi kuvvetle ovmamanız ve halının kenarlarından başlayarak lekeyi bezle nazikçe temizlemeniz gerekir.
 • Halılarınızda biriken kir ve toz miktarını azaltmanın en kolay yollarından biri halınızı süpürmektir. Uzmanlar, halılarınızın toz ve kirden dolayı yıpranmasını önlemek için haftada en az bir kez süpürülmesi gerektiği konusunda hemfikirdir. Tozlu bir halıyı ne kadar uzun süre ihmal eder ve üzerinde yürümeye devam ederseniz, kir ve kalıntılar o kadar çok iç içe geçecektir.
 • Süpürerken halının dokuma yönüne dikkat etmeniz ve süpürme işlemini buna göre gerçekleştirmeniz gerekir.
 • Temizlik sırasında kimyasal ve ağartıcı içermeyen doğal bir halı şampuanı seçmeniz ve halınızı çok fazla ıslatmamaya özen göstermeniz gerekir. Kullanacağınız şampuanı her ihtimale karşı halınızın küçük ve görünmeyen bir yerinde deneyebilirsiniz.
 • Ayakkabılarla basmak halının kirlenmesine ve zaman içinde halının ipliklerinde yıpranmaya neden olur. 
 • Halılarınızı temizlemenin ve sterilize etmenin profesyonel bir temizlikten daha iyi bir yolu yoktur. Profesyonel halı temizliği sadece halılarınızın ömrünü uzatmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda evinizdeki mikroplardan kurtulmanıza da yardımcı olabilir. Bu yüzden yılda bir veya iki kez profesyonel temizlik yaptırmanız önerilir.
 • Halılarınızı düzenli olarak havalandırmaya çalışın. 
 • Yün ve sentetik halılarla karşılaştırıldığında doğal elyaf halıların temizlenmesi daha zordur. Bu yüzden halıya herhangi bir zarar vermemek için elektrikli süpürge kullanırken daha dikkatli olmanız gerekir. 
 • En iyi halı ipliği olarak sunulan malzeme yün olsa da, yün çok emici olduğundan, halınızı kuruturken çok sabırlı olmanız gerekir. Bu noktada işlem çok uzun süreceği için evde temizlemek yerine profesyonel bir halı temizliğini tercih edebilirsiniz.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.