sadsad x
asdasd
Filtrele
Sıralama seçin : Sıralama
Sıralama
Varsayılan Sıralama Alfabetik A-Z Alfabetik Z-A Yeniden Eskiye Eskiden Yeniye Fiyat Artan Fiyat Azalan Önerilen Puana Göre

Mutfak Halısı

Mutfak evinizde kirlenme potansiyeli en yüksek alandır. Bu yüzden kolay temizlenebilir ve leke tutmaz materyallerden üretilmiş halıları tercih etmeniz gerekir. 

Ayrıca mutfak zeminleri kaydırma potansiyeli yüksek malzemelerden yapıldığı için halınızın kaydırmaz özelliği de olması gerekir. Bu gibi durumlar için özel olarak üretilen Empera kaymaz tabanlı mutfak halısı seçenekleri, mutfakta meydana gelebilecek herhangi bir kayma riskinin de önüne geçecektir.

Mutfak Halısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Birçok kişi dökülme ve lekelenme riskinden dolayı mutfak halısı almaktan çekinir. Bununla birlikte mutfağınızda bir halı olması; mutfağınıza renk, doku ve konfor katmanın harika bir yoludur. Ayrıca zemindeki kaymaları önler, uzun süre ayakta durmanın neden olduğu yorgunluğu giderir ve nötr bir mutfak zeminine renk katar.

Tüm bu avantajları göz önünde bulundurarak siz de mutfağınız için bir halı almayı düşünüyorsanız, halınızı satın almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz:

Dayanıklılık ve Kolay Temizlenebilirlik

Mutfak halılarının dayanıklı ve kolay temizlenebilir olması çok önemlidir. Bu yüzden mutfağınız için kısa tüylü, düz dokuma veya örgülü bir halı seçmeniz gerekir. Toz ve kiri saklayamadığı için kısa tüylü bir halıyı temizlemek çok daha kolaydır.

Kolay temizlenebilirliğe ek olarak, dayanıklılığını artırmak için doğru malzemeden üretilen bir halı seçmeniz gerekir. Bu noktada polipropilenden yapılan halılar son derece dayanıklıdır. 

Kullanılan Materyal

Sisal veya jüt gibi doğal liflerden üretilen halılar esnektir ve temizlenmesi kolaydır. Polipropilenden yapılan mutfak halıları ise lekelenmeye karşı dirençlidir. 

Naylon: Naylon ipliklerden üretilen halılar, mutfakta kullanım için çok uygundur ve oldukça sağlamdır. Yoğun kullanıma karşı dirençli olan bu halılar, ayrıca leke de tutmaz. Bu da naylon ipliği yoğun bir mutfak için en iyi mutfak halısı ipliklerinden biri yapar.

Polyester: Polyester solmaya karşı dayanıklı, aynı zamanda çok kolay ve çabuk kuruyan bir kumaştır. Yün gibi görünür ve hissedilir. Polyester, zayıf emiciliği nedeniyle su bazlı lekelere karşı dirençlidir. İnsan yapımıdır ve sıklıkla başka bir elyafla karıştırılır.

Bambu: Bambu, dikkate alınması gereken bir başka uzun ömürlü doğal elyaftır. Son derece dayanıklı ve uzun ömürlüdür olan bambu, ayrıca hoş bir parlaklığa da sahiptir. 

Polipropilen: İnsan yapımı bir elyaf olmasına rağmen lekelenmeye ve aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Bu yüzden evinizin mutfak gibi yoğun olarak kullanılan alanları için idealdir. Bu halılar hem iç hem de dış mekan yemek alanları için kullanılabilir.

Boyut

Öncelikle mutfağınızın zeminini ölçün ve zemininizin ne kadarını kaplamak istediğinizi belirleyin. Zemini çok fazla kaplayan bir halı istemiyorsanız, küçük bir halı ya da kilim kullanmayı; dar bir mutfağınız varsa, bir yolluk veya ince dikdörtgen bir halı kullanmayı düşünün. Küçük bir mutfağınız varsa, uzun ve ince bir halı, mutfağınızın daha büyük görünmesini sağlayacaktır.

Fiyat

Birbirinden farklı modern tarzları, boyutları ve özellikleri ile mutfağınıza uyacak en iyi halıyı seçmenize yardımcı olan Empera Halı, mutfak halısı fiyatları açısından geniş bir skalaya sahiptir.

Mutfak Halınızın Uzun Ömürlü Olması İçin Neler Yapmanız Gerekir?

Mutfak halınızın uzun ömürlü olması için halınıza belirli periyotlarla gerekli bakımları uygulamanız gerekir. Bu noktada göz önünde bulundurmanız gereken bazı ipuçları aşağıdaki şekildedir:

  • Halılarınızın üzerinde bulunan mobilyaların yerlerini sık sık değiştirin. Bu, halınızın sadece bir noktasının yük veya ağırlık altında kalmasının önüne geçer. Bu şekilde halıdaki solmanın eşit bir şekilde dağılmasına yardımcı olursunuz. 
  • Mutfak halınızı ağır mobilyalardan veya diğer ağır dekorlardan korumak için bardak altlığı kullanın. Ayrıca, mobilyaları taşırken sürüklememeye dikkat edin.
  • Halının üzerinde ayakkabıyla yürümek sadece toz ve kire neden olmakla kalmaz, aynı zamanda halınızın aşınmasına ve yıpranmaya da neden olur. Bu yüzden halı yüzeyine ayakkabı ile basmak yerine yumuşak bir ev terliği tercih edin.
  • Halılar doğrudan güneş ışığı altında tutulursa çok çabuk solar. Ultraviyole ışınları halınızın liflerinin zamanla kırılganlaşmasına ve ayrışmasına neden olur. Bu durumun önüne geçmek için pencerelerinize sabah ve akşam saatlerinde güneş ışığını engelleyen çizgili perdeler veya kalın panjurlar takın.
  • Sıcak iklime sahip bir bölgede yaşıyorsanız, yüksek düzeyde polen, toz ve kir halı liflerinize zarar verebilir. Bunu kontrol etmek için bir klima kullanabilir veya havayı daha temiz tutmaya yardımcı olan emiş fanlarından satın alabilirsiniz. Öte yandan, yüksek nem seviyesine sahip bir bölgede yaşıyorsanız, nemi gidermek için nem gidericilerden yararlanarak küf oluşumunu önleyebilir ve halınızın yıpranmasının önüne geçebilirsiniz. 

Mutfak Halısı Bakımı ve Temizlik İpuçları 

Bir halıyı temiz tutmak, evimizin hangi bölümü söz konusu olursa olsun, her zaman zor bir iştir. Ancak mutfak halılarının temizliği genellikle daha zordur. Ne kadar dikkatli olursanız olun, zemininizde her zaman yiyecek ve içeceklerden kaynaklanan inatçı lekeleri görme ihtimaliniz yüksektir. Bu yüzden mutfak halınızının bakımını ve temizliğini aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurarak yapmanız gerekir:

  • Süpürmeden önce evinizin tozunu aldığınızdan emin olun, aksi takdirde temiz halınıza tekrar toz bulaşabilir.
  • Elektrikli süpürge, halının yüzeyindeki kirlerin sadece %75'ini temizleme özelliğine sahiptir. Daha derinlerdeki kirler ancak profesyonel temizlik hizmetleri ile temizlenebilir. Bu yüzden halınızı en az 3 ayda bir halı yıkamaya göndererek derinlemesine temizlik sağlayın.
  • Her leke türü farklı bir yöntem gerektirse ve leke çıkarma yöntemi halı tipinize bağlı olsa da, halınızın üzerine herhangi bir şey döküldüğünde, hızlı hareket etmek, halınızı iyi durumda tutmanın en iyi yoludur. Fakat bu noktada lekeyi şiddetli şekilde ovalamak, lekenin halı liflerinin daha derinlerine itilmesine neden olur ve çıkarılmasını çok daha zorlaştırabilir. Bu yüzden daha yumuşak hareketlerle lekeye müdahale etmeniz gerekir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.